p2p – Pay To Publisher vs. Punch the Piracy

12

O zamieszaniu wokół walce z nielegalną wymianą chrononionych informacji przez sieci p2p mówi i piszę się ostatnio naprawdę sporo – domniemana regionalizacja Sieci, casus Pirate Bay, skandynawskie wybryki liberalne aka Partia Piratów – przyznacie, jest tego trochę.

O czym jednak nie wspominają nam nasze rodzime media to fakt coraz aktywniejszej wymiany poglądów, która ma miejsce na łamach największych platform dyskusyjnych poświęconych Sieci i nowoczesnym technologiom. Jak dotąd przyjęła ona formę wymiany blogonotek, jednak z czasem zrobi się tam zbyt ciasno, aby uniknąć wymiany komplementów face-to-face.

Czy zapomniałem dodać, iż spora część głosów wcale nie opowiada się za pełną liberalizacją prawa?

Przeciw: Chris Poley, który w swoim najnowszym wpisie na łamach Internet Evolution nie waha się dość jednostronnie przedstawić sytuację „obrotu” dobrami dokonywanym poza kontrolą właścicieli praw i licencji.

Przeciw: francuski parlament, który po fiasku działań na szczeblu unijnym podjął się uchwalenia za wszelką cenę przepisów umożliwiających stałe pozbawienie dostępu do Sieci. Europejskie media na razie unikają komentowania takich działań na szerszą skalę – przykładem bardzo krótka notka w brytyjskim Guardianie – działanie francuskiego parlamentu trudno bowiem określić jako kierowane w pełni ideą poszanowania prawa.

przeciw: Parlament Europejski, który proponuje przedłużyć okres obowiązywania praw autorskich do 70 lat.

Wspomniałem jednak, iż toczy się dyskusja, nie zaś jednostronna ofensywa.

Za: na łamach tego samego Internet Evolution pojawił się parę dni temu kilkuczęściowy wpis dotyczący problemom, jakie napotykają tworzący w dzisiejszym świecie, zawieszeni pomiędzy ponadnarodowymi właścicielami licencji a ideą Creative Commons. Głos to co prawda jeszcze nie decydujący, lecz w przeciwieństwie do poprzedników wskazuje również rozwiązania.

P.S.: Bardzo śmiałą tezę postawił kilka dni temu Cory Doctorow na łamach Guardiana – polecam ten artykuł, który w dość celny sposób uzupełnia wpisy z Internet Evolution.

Podsumowując, czyżby świat nie dorósł do Internetu?

Reklamy

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: