Czytaj swojemu dziecku 20 minut dziennie #3

Wasteland Book 01 Cities in dust Wasteland, Book 01: Cities in Dust

Świat po apokalipsie będzie niezwykle cichym i wyludnionym miejscem. Podobna sytuacja ma miejsce w chwili, gdy ktokolwiek zachęca nas do sięgnięcia po tytuł z gatunku postapo. Słysząc ten termin w pamięci przewijają nam się Mad Max, Krew bohaterów bądź Fallout – i trzeba przyznać, iż z innowacyjnością w kolejnych tytułach jest podobnie jak z lataniem; niezwykle ciężko się oderwać.

Autorzy Wasteland, czyli Antony Johnston i Christopher Mitten, nie próbowali uciekać od schematów znanych skądinąd i mogących być użytecznymi. Zamiast tego przesunęli punkt ciężkości fabuły, spychając zmagania z otoczeniem na drugi plan, uwypuklając rozwój i ścieranie się poglądów poszczególnych postaci. Tak moi drodzy, Wasteland możemy nazwać przegadanym postapo… ale wcale nie nudnym!

Pierwszy zbiór sześciu otwierających serię zeszytów ma z założenia kupić nasze zaangażowanie w całą serię. Autorzy nie próżnują, bombardując nas naprzemiennie trzema wątkami. Pierwszy plan okupują losy mieszkańców małej osady, których splot zaprezentowanych na początku cyklu okoliczności zmusza do jej porzucenia i tułaczki w poszukiwaniu drugiego domu. Na przeciwnym biegunie wydarzeń obserwujemy polityczne zmagania o wpływy w jednym z dużych miast tego świata – New Begin. W tej części historii nie brak motywów znanych z literatury fantasy – sporu władcy miasta z doradcami, walki między religiami, wreszcie buntu niewolników. Na samym dnie wątków znajdziecie zgłębianie tajemnic, za którymi kryje się świat sprzed wielkiej katastrofy.

Czy warto zainwestować 12 USD w 160-stronicowy zeszyt, pełny ilustracji b&w? Jeszcze dwa-trzy miesiące temu odpowiedziałbym „niekoniecznie”. Po lekturze zmieniam jednak zdanie – za 12 dolarów otrzymujecie kawał solidnej pracy Antony’ego i Christophera, zarówno dobre ilustracje, jak i przemyślaną fabułę. Co więcej dla chętnych mam dobrą wiadomość – seria rozrosła się już do 5 zbiorów.

Wasteland Book 01: Cities in Dust, wydawca: Oni Press, ISBN13: 9781932664591

Reklamy

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: