Czytaj swojemu dziecku 20 minut dziennie #4

Wasteland Book 2 FCWasteland, Book 02: Shades of God

Anthony Johnston i Christopher Mitten powracają wraz z bohaterami wcześniejszego albumu z serii Wasteland. Przypomnijmy, gdzieś na pustkowiach postapokaliptycznej Ameryki Północnej mieszkańcy niewielkiej osady Providens zostają zmuszeni do opuszczenia swoich domów i wyruszenia ku jedynemu znanemu miastu. Podczas gdy ich tropem podążają drapieżniki i morderczy Zjadacze Piasku, zaś wśród ocalałych rodzą się podziały, w będących celem ich podróży mieście nasila się konflikt pomiędzy despotycznym władcą i wyjętym spod prawa kultem…

Drugi zbiór TPB z serii wita nas identyczną oprawą graficzną – która w bardzo udany sposób obrazuje nam przede wszystkim życie Newbegin – dużego miasta leżącego na tytułowych pustkowiach. Album co prawda ma mniej stron, niż poprzednik (jest ich 142), lecz autorzy przyjęli sobie za cel nadrobić to szybszym tempem wydarzeń.

Sytuacja początkowa bohaterów nie należy do najkorzystniejszych – nieliczni ocaleli z marszu do Newbegin zostają pochwyceni i osadzeni jako niewolnicy w celach. Do uszu nowoprzybyłych docierają plotki o okrutnym losie członków kultu, do którego bez wyjątku należą wszyscy. Jedyny pozostały na wolności wędrowiec, Michael, musi zarówno przygotować plan ucieczki jak i zmagać się z Marcusem – władcą miasta i zarazem osobą o równie tajemniczej co Michael przeszłości.

Scenariusz choć niezbyt odkrywczy, został poprowadzony w rozsądny i zadowalający dla mnie sposób. Co kilka stron dochodzi do eskalacji wydarzeń, podkreślających jak niewiele czasu mają bohaterowie na uratowanie swojego życia. Zwroty akcji choć nieco przytłumione tempem wydarzeń, spełniają swoje zadanie wyśmienicie otwierając wciąż nowe wątki i rozbudowując rolę poszczególnych postaci.

Od samego początku Czytelnik zostaje też uświadomiony, co wydarzy się na końcu albumu – podążająca za uciekinierami z Providens horda Zjadaczy ciągle przyrasta w siłę, aby w końcu uderzyć w mury Newbegin. Dla jednych może być to wada, dla mnie po prostu „pasek postępu”, odliczający chwile do finałowej konfrontacji.

A ta jest naprawdę bardzo satysfakcjonująca…

Wasteland Book 02: Shades of God, wydawca: Oni Press, ISBN13: 9781932664904

Reklamy

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: