[Mouse Guard] Misja 4, Zapomniana Wieża

Tym razem graliśmy krócej, niż zwykle – cały gameplay trwał ok. 2,5 godziny. Wystąpili: Brandt (Enc), Joseff (Cactusse) i prowadzący.

GM’s Turn:

Rozpoczęliśmy od opisania przez Enca wyczynów Brandta w czasie, gdy reszta Patrolu dotarła do Sprucetuck – następnie Enc postanowił wybrać jako rekompensatę za nieobecność na ostatniej sesji w postaci jednego zdanego testu na Oratory.

Cactusse zapewnił recap z ostatniej sesji, barwnie opisując bądź przeinaczając niektóre fakty. Jako nagrodę wybrał dla Joseffa odzyskanie jednego staxowanego punktu Natury.

W ramach wstępu do misji opisaliśmy, jak Brandt dotarł do Sprucetuck i co tam zastał, następnie obie myszy spotkały się pod domem Joseffa. Po chwili pojawił się również znany z poprzedniej misji Albert – doradca włodarzy miasteczka – oczywiście z nową ważną misją.

Briefing: w sytuacji, gdy Sprucetuck nie ma co liczyć na pomoc Terytoriów, miasto musi postawić na historię i odwagę Patrolu. Na wschód od Sprucetuck, w głębi lasu i wzgórz niegdyś pierwsi osadnicy wznieśli wieżę, która miała stanowić przyczółek do dalszej kolonizacji. Z biegiem czasu w wieży gromadzono informacje o kolejnych podbojach, w tym także te obecnie najcenniejsze – informacje o spiżarniach bądź ukrytych komorach z surowcami. Patrol musi odnaleźć to miejsce, niestety nie będzie to proste – na jego drodze mogą stanąć zarówno inne szukające tego miejsca myszy, jak i polujące w tamtym rejonie jastrzębie.

Gracze uzupełnili swoje Goals, Beliefs oraz Instincts tak, aby pasowały do sytuacji, po czym rozpoczęła się misja.

Pierwszą trudnością, którą należało pokonać był brak w drużynie przewodnika, który mógłby wytyczyć drogę bądź określić na kartach starych map, gdzie możę znajdować się wieża. Joseff rozpoczął więc poszukiwania odpowiedniej osoby do tego zadania – udany test Circles kończy się poznaniem przez Patrol Julii – trzydziestoletniej kartografki. Wraz z nią zasiadają nad mapą, starając się zlokalizować położenie wieży – tutaj następuje porażka, której efektem staje się twist wprowadzony w czasie wędrówki.

Patrol wraz z Julią wyrusza na wyprawę, pozostawiając Wilhelma i Ottera pod opieką Alberta. Pogoda nie dokucza – jest ciepło, niebo zaś przejrzyste.

Twist pojawia się pod postacią zboczenia z zaplanowanego szlaku i koniecznością wspięcia się na dość strome wzgórze, aby następnie przedostać się przez tunel wykopany dawniej przez osadników. Pokonanie zbocza nie sprawia Patrolowi trudności, jednak przedostanie się przez mroczny, opuszczony tunel już tak – Brandt doznaje porażki szukając łańcuchów prowadzących przez tunel (test Scouta).

Tym razem twist przejawia się w postaci gwałtownej zmiany pogody – zanim Patrol dotrze do końca tunelu, na zewnątrz rozpętuje się burza. To już trzeci twist pogodowy tej wiosny, od następnej sesji rozpoczyna się Lato.

Gdy Brandt, Joseff i Julia stają u wylotu tunelu odgarniając porastajęce go krzewy, ich oczom ukazuje się dolina, w centrum której pomiędzy bujną roślinnością widać wznoszący się pień złamanego drzewa, tuż obok zaś opartą o niego wieżę. Całą okolicę rozświetlają błyskawice, kilka z nich dosięga pobliskich drzew. Aby przedostać się w pobliże Wieży, konieczny jest szybki bieg między krzewami i upadającymi odłamkami trafionych piorunami drzew. Niestety ani Brandtowi ani Joseffowi się to nie udaje – obaj doznają porażki w testach Natury (lub Healtha – mogli wybierać, gdyż obie cechy są odpowiednie), w wyniku czego otrzymali po conditionie Injured.

Julia pomaga wydostać się bohaterom spod zrzuconych gałęzi, tymczasem ponad doliną pojawia się jastrząb, który dostrzega drużynę i rzuca się w jej kierunku. Dochodzi do walki, którą Patrol przegrywa – jastrząb porywa Julię i zanosi ją na szczyt Wieży, do swojego gniazda. Brandt i Joseff ruszają w kierunku budowli, gdy dostrzegają światła pochodni na zboczu – postanawiają zbadać kto zbliża się ku nim, podobnie czyni też jastrząb. Patrol dociera do miejsca kolejnej potyczki – grupa myszy próbuje odeprzeć atak drapieżnika, Brandt i Joseff przyłączają się i wspólnymi siłami odpędzają napastnika.

Nowoprzybyli to niewielka karawana – kilka myszy wygladających na skrybów albo archiwistów w towarzystwie dwóch strażników, paru mrówek-tragarzy i odsłaniającego wlaśnie swoją twarz lidera – okazuje się być nim Finn Archiwista. „Gdzie moje Nemezis?!” krzyczy Brandt…

Player’s Turn:

Tę część sesji Enc rozpoczyna z 4 checkami i jednym testem, Cactusse z trzema checkami i testem.

 1. Brandt próbuje przekonać myszy towarzyszące Finnowi do wydostania się spod jego wpływu, próbując wykorzystać swoją rolę w ocaleniu ich życia. Niestety, kończy się to porażką.
 2. Joseff przyrządza miksturę, która stawia go na nogi (recovery).
 3. Brandt wyrusza na poszukiwanie Julii – od śladu do śladu dociera do gniazda leżącego u szczytu Wieży, gdzie spotyka próbującą się wymknąć Julię. Oboje niezauważenie schodzą na dół, korzystając z faktu, iż jastrząb zbiera siły po walce.
 4. Joseff przekonuje myszy z karawany, aby pomogły w pracach przywracających wieżę do użyteczności. Sukces!
 5. Brandt wylizuje się z odniesionych ran (recovery).
 6. Joseff prowadzi prace rekonstrukcyjne, oczyszczane są korytarze, łatane dziury, zabudowywane szczeliny, wymieniane drzwi…
 7. W czasie prac Brandt zaciąga na stronę jedną z myszy z karawany i podstępem skłania ją do ujawnienia informacji: misja rozpoczęła się w Copperwood, gdzie Finn Archiwista zebrał na polecenie przybyłej z innego miasta myszy ekipę, mającą odszukać wieżę. Pod przykrywką wyprawy mającej spisać zapasy okolicznych osad w rzeczywistości karawana miała zdobyć jak najwięcej archiw ukrytych ponoć w Wieży, które miały odegrać ważną rolę w zmianie granic Terytoriów.
 8. Joseff stara się złamać Finna jako lidera i skłonić go do wyjawienia prawdy, kto stoi za jego misją – niestety Finn sięga po otrzymany od Sylvii Administratorki list, który nakazuje Gwardii udzielenie pomocy i posłuch wobec Finna.
 9. Brandt stara się z Julią wytyczyć prawidłowy szlak ku Wieży, aby móc w przyszłości dotrzeć tu bez problemów i szybciej, niż kolejni poszukiwacze z Terytoriów. Niestety, znów odnoszą porażkę – ale Enc nie próżnuje, gdyż uczy swoją mysz w ten sposób umiejętności Pathfinder.

Misja dobiegła końca, za oknem wieży zaczął wstawać poranek…

Uwagi:

 • Do rozdania pozostały Fate i Persona, tak więc proszę o informacje o: zademonstrowanych Beliefach, zademonstrowanych ale niezrealizowanych Goalach, odegranych Instynktach, zrealizowanych Goalach, złamanych w interesujący sposób Beliefach.
 • Moje typy: Most valuable Player: Enc (+1 Persona dla Brandta), Workhorse: Cactusse (+1 Persona dla Joseffa). Embodiment: Enc (+1 Persona dla Brandta).
 • Do ustalenia pozostała konsekwencja porażki w ostatnim teście Brandta – sugerowałbym condition: Tired (będziesz go mógł zrzucić odpoczywając w odremontowanej wieży).
 • Cieszy mnie, że tak dobrze radzicie sobie ze zdobywaniem checków poprzez podkładanie się traitami, trochę natomiast szkoda, że miałem tak mordercze rzuty jako opozycja.
 • Odnoszę wrażenie, że ostatnie 10 minut sesji było przyspieszone z uwagi na kończący się czas – pytanie do Was, zaszkodziło to sesji? Zdaję sobie sprawę, iż w Player’s Turn nie mieliśmy żadnego Konfliktu a jedna z sytuacji aż się o niego prosiła (choć zasady nie wymagają konfliktowania w relacjach z NPCami).

Co do następnej sesji – wrzuciłem informację w Temacie organizacyjnym.

Reklamy

2 Komentarze

 1. Cactusse on

  Było fajnie (zapewne dzięki większej ilości zdobytych sukcesów 😉 ). Mechanika i konstrukcja MG zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Sympatycznym również zagraniem jest uzupełnianie szeregów drużyny pomocnymi NPCami.
  Końcówka sesji rzeczywiście zasysała ze względu na pośpiech, wolałbym tradycyjny konflikt z NPCem, który zapewne przyniósłby przyjaźniejszy kompromis zamiast twardej „mind-control’owej” decyzji.

  Belief : Prawdę należy wyciągnąć na wierzch, bez względu na konsekwencje – zademonstrowany podczas ostatniego „szybkiego” konfliktu z Finnem

  Goal : Przywrócić dawną świetność Zapomnianej Wieży – pociągnięto w tym kierunku akcją odbudowy.

  Instynkt : Zademonstrowany podczas pierwszego spotkania z jastrzębiem („…waszym oczom ukazuje się przekrzywiona, rozsypująca się wieża, gdy nagle …” „szczupak w krzaki!” „… po ziemi przemyka cień wielkiego ptaka…”).

  MVP : Joseff, Workhorse : Joseff, Embodiment : Joseff (what ? 😉 ).

  Co do rzutów : Coś czuję, że przed następną sesją ja i twoje kości udamy się na małą pogawędkę w okolice mikrofalówki 😉 .

  • deckardpl on

   Zastanowiłem się nad sposobem rozegrania tej sceny z Finnem – konflikt wyszedłby taki sobie (czas!) a tak mamy czasowe rozwiązanie sytuacji (w tej konkretnej scenie Finn oparł się na autorytecie Sylvii w Gwardii, zamykając usta Joseffowi), które możesz spokojnie zastąpić wygranym w przyszłości konfliktem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: