Battlefield Moments #2, poradnik nooba

Pamiętam dobrze pierwsze dni w Bad Company 2, wszak gram nieco ponad tydzień. Chaos na mapie, biegający i non stop strzelający przeciwnicy, mnóstwo zgonów i ostatnie miejsca w tabeli meczy. BC2 nie jest jednak pierwszą grą z serii „pola walki”, w którą dane mi grać – każda z gier multi ze stajni Electronic Arts wymaga dostrojenia bądź opanowania pewnych umiejętności, które pozwalają przetrwac na polu bitwy nieco dłużej i w nieco lepszym stylu. Poniżej znajdziecie kilka takich porad, które spisałem w oparciu o własne postępy w grze – nie traktujcie ich jednak jako prawd objawionych; każdy z grających zwraca uwagę na trochę inne kwestie, gra z nieco innymi kolegami z drużyny, czasami wiele zależy od serwera. It’s all in the game…

Zaczynając grę dysponujesz słabym sprzętem, którym zdziałasz niezbyt wiele, bez względu na klasę. Broń jest niecelna, amunicji zawsze mało, aby zaś to zmienić – musisz zdobywać punkty. Jak to zrobić, skoro jesteś po prostu celem?

  1. Zacznij grać szturmowcem i za wszelką cenę odblokuj skrzynkę z amunicją. Uzupełnianie kolegom ich zapasów to łatwy, sprawdzony i przede wszystkim pożyteczny sposób szybszego nabijania punktów. Nie biegaj jednak jak opętany za każdym z osobna – poszukaj przyczółków z Twoimi kompanami i tam rozstaw zapasy.
  2. Strzelaj krótkimi seriami, na rozrzutność pozwól sobie tylko w walce na bliskim dystansie, gdy oprócz Ciebie jest ktoś jeszcze, kto osłoni Cię w czasie przeładowania. Celuj w górne partie ciała, aby szybciej zlikwidować albo chociaż poważnie osłabić przeciwnika – punkty za asysty też są w cenie. Granatnika używaj jedynie w wypadkach, gdy widzisz dużą grupę żołnierzy drugiej strony, bądź też, gdy ukrywają się oni w/za budynkiem. Nóż ustaw pod łatwo dostępnym i szybkim klawiszem – prawda jest taka, iż w walce twarzą w twarz nie liczą się kule, ale jeden błyskawiczny cios.
  3. Korzystaj z osłon i klawiszy odpowiedzialnych za bieg i przyklęk. Dwie najważniejsze rzeczy, które często uratują Ci skórę – zawsze miej chociaż jedną dobrą osłonę w zasięgu paru kroków i nigdy nie poruszaj się po otwartym terenie. Wykorzystuj drzewa, ogrodzenia, ściany i wraki, aby dostać się w kolejne miejsce na mapie. Nie campuj – wraz z kolejnymi godzinami gry zapewne znajdziesz kilka dobrych miejsc (podobnie jak ja), ale pamiętaj, iż inni gracze zapewne też je znają. Camper w tej grze ma tylko jedno miejsce – w celowniku wrogiego snajpera.
  4. Graj w drużynie i z drużyną. Trzymaj się kolegów i zobacz, jak grają – jeżeli nie są idiotami wbiegającymi wprost pod ogień i nie szukającymi osłony, staraj się podążać za nimi i pomagać. Samotnie zrobisz niewiele, z drużyną nabijesz punkty na uzupełnieniu zapasów, asystach, częściej też będziesz mógł kogoś zabić jednocześnie rzadziej ginąc. Wspólne akcje w drużynie dają Ci dwa razy więcej punktów za pomoc, niż zwykle. Sensowna gra drużynowa i więcej punktów spowoduje również, iż inni gracze będą chętniej grać z Tobą bądź się przyłączać. Zdarzą się również przykre sytuacje, gdy ktoś z Twojej własnej drużyny lub zespołu będzie Cię upominał albo domagał się wyjścia – points-whore’y potrafią uprzykrzyć życie, ale to zaledwie garstka w tłumie – nie wdawaj się w kłótnie tylko poczekaj, co odpowiedzą inni gracze i w ostateczności zmień drużynę albo serwer.
  5. Z biegiem czasu rozwijaj kolejne klasy – w szturmowcu postaraj się dopracować karabinu XM-8, mechanikiem dobrnij do spawarki i karabinku SCAR-L. Gdy już zaczniesz ogarniać się z grą na różnych serwerach, zacznij grać medykiem. Początkowo będzie to równie ciężkie, jak pierwsze minuty gry – medyk posiada tylko karabin maszynowy, który jest jedną z najmniej celnych broni, nie potrafi również nikogo wspomagać. Mając już jednak opanowane podstawy będziesz powoli ale systematycznie zdobywał punkty, którymi odblokujesz apteczkę, lepszy karabin i wreszcie defibrylator. Z tą chwilą staniesz się niezastąpionym członkiem drużyny, leczącym, ratującym i wspierającym innych; pamiętaj jednak o dwóch rzeczach – śmiertelnie rannych kolegów ratuj tylko, gdy uznasz, że będziecie mieli choć kilka sekund spokoju, apteczki pozostawiaj zaś w pobliżu osłon i przyczółków, nie marnuj ich na środku placu bądź drogi.
  6. Dlaczego taki nacisk położyłem na punkty, chociaż publiczność i klanowicze podniecają się współczynnikami K/D (zabici-zgony)? Odpowiedź jest banalnie prosta – K/D mówi, jak dobrym jesteś solistą, nie dając żądnego porównania do gry w zespole. Gracze idący w podnoszenie tego współczynnika to totalni mordercy w pojedynkach 1:1, którzy zdejmą Cię z odległości drugiej bazy karabinem wyborowym bądź przebiegną pod Twoim ogniem i wbiją Ci nóż w plecy. W starciu z drużyną jednak polegną, bądź po prostu uciekną w obawie o statystykę – rzadko też kiedy taki killer jest dobrym ogniwem drużyny, na które możesz liczyć w ciężkiej sytuacji. Próbując się ścigać z nimi na współczynniki będziesz często ginął, zdobywał mało punktów a co za tym idzie wolno się rozwijał i częściej będziesz zostawiany sam w drużynie. Nie da się niestety również ukryć faktu, iż pewna grupa graczy idących w K/D nie potrafi przestać tylko na umiejętnościach i wykorzystywaniu luk w grze, idąc w pojawiające się jak grzyby po deszczu cheaty (w wersji PC) – gardzę takimi graczami i z przyjemnością uczestniczę w meczach, gdzie zespół z kombinatorami dostaje po kilku wygranych rundach w kość – nawet jeżeli stronniczy admin wyłączy serwer w obawie przed uploadowaniem niekorzystnych dla niego i jego kumpli statystyk meczu na serwer Electronic Arts.

Na koniec zaś niewielkie porównanie moich dokonań sprzed punktu pierwszego i obecnych:

początek: zdobyte punkty w meczu (średnio): 300 (minimum: 50), współczynnik zabici-zgony: 2/19, ciąg zabitych: 2, miejsce w tabeli: ostatnie 2-3.

dzisiaj: zdobyte punkty w meczu (średnio): 2200-2400 (max.: 3200), współczynnik z-z: 10/7, ciąg zabitych: 7, miejsce w tabeli: pierwsze 3.

Reklamy

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: